Maříž - Paříž východu

Maříž - Paříž východu - je dnes, více než 20 let po sametové revoluci, zvláštní směsicí touhy po klidu a zeleni, vesnicí umělců a bývalých disidentů a několika zuby nehty se držících staro a novo usedlíků. Vesnicí zarostlou v divoké a často neudržované zeleni, s ruinami domů a zámku ...

Žije zde významná česká sochařka Isabela Fárová s významným fotografem Jindřichem Přibíkem, sochař Marti Ceplecha, jehož práce najdete třeba ve slavonické Besídce, výtvarnice a ilustrátorka dětských knížek Alena Schulz a další zajímavé osobnosti.

Maříž je také neodmyslitelně spojena se sochařem, keramikem a výtvarníkem Kryštofem Trubáčkem, jeho dědictví dál nese originální autorská keramika Maříž. Manželé Valkovi provozují malé muzeum Maříže, které je přístupné především během sezony. V obci také najdete ruiny zámku a zajímavý zámecký park, jehož záchranu nastartovaly aktivity občanského sdružení Slavonická renesanční spoelčnost, aby je převzala občanská iniciativa. Webové stránky projektu. Vesnicí prochází i Graselova stezka, na níž se můžete projít příjemnou krajinou a přejít k sousedům, do rakouského Reinolz. Graselovy stezky tvoří různorodé okruhy pro pěší turisty na české i rakouské straně hranice. Podívejte se - graselovy stezky.

Maříž - ruina zámku

Maříž - ruina zámku

Maříž - ruina zámku.

Maříž - rybník u Valků

Maříž - rybník u Valků

Maříž - rybník u Valků.