Mutišov

Mutišov (německy Mutischen) je sídlo asi 2 km severovýchodně od Slavonic, nyní místní část města Slavonic. Leží v nadmořské výšce 496 m. Leží v nadmořské výšce 496 m. V místě je železniční zastávka trati Slavonice - Kostelec u Jihlavy. V místě není a nikdy nebyla škola, není zde ani obchod. Vesnice je poprvé připomínána v písemných pramenech v.r. 1365. Elektrifikována byla obec v roce 1930 připojením na síť ZME Brno. Ve vesnici je v současné době obydleno 28 domů, převážně stále žijícími obyvateli. Má obecní vodovod a čističku odpadních vod.

Od roku 2011 je Mutišov bylinkovou obcí - součástí česko-rakouského projektu přírodních zahrad, které splňují přísné podmínky ekologického zahradničení. Předzahrádky domů i obecní plochy jsou upraveny jako tematické zahrady – astrologická, kouzelnická, barvířská, mariánská, medonosná bylinky do kuchyně a pro kosmetiku a další. Přírodní zahrada Bochníčkových je ukázkou ekologického pěstování zeleniny, ovoce i okrasných rostlin.


 

Mutišov - pohled z padáku, květen 2010

Mutišov - pohled z padáku, květen 2010


Mutišov-Thomas Zach-kresby-obálka

Mutišov-Thomas Zach-kresby-obálka

Mutišov-Thomas Zach-kresby-obálka

vzpomínky rodáků - mutišov - Maria Nerad a Franz Zoder

Původní německy mluvící obyvatelé z Mutišova - Maria Nerad a Franz Zoder - popisují své dětství, školu a poslední dny v Mutišově roku1945.

Mutišov - kříž za zásluhy, 1939

Mutišov - kříž za zásluhy, 1939

Mutišov - původní obyvatelé

Mutišov - původní obyvatelé

Thomas Zach - rodák z Mutišova

Akademický malíř Thomas Zach se narodil v roce 1922 v Mutišově. Z cyklu jeho obrazů přinášíme kresbu Horního náměstí ve Slavonicích.