Přírodní park Česká Kanada

Česká Kanada je krajina s osobitou atmosférou a neopakovatelným kouzlem....

Přírodní park Česká Kanada byl vyhlášen 1. 7. 1994. Hranice parku ohraničují města Nová Bystřice, Kunžak a Slavonice a leží převážně v geomorfologickém celku Javořické vrchoviny na rozloze 283 km2. Park se rozkládá v rozmezí nadmořských výšek 468 a 738 m, nejvyšším bodem je Vysoký kámen (738 m n. m.). Českou Kanadou je nazýván pro přírodní charakter krajiny, početné vodní hladiny převážně přírodního charakteru (Koštěnický potok, říčka Dračice, Hamerský potok, parkem probíhá hlavní evropské rozvodí Labe - Dunaj), pro rozsáhlé lesní komplexy i pro poněkud sychravější podnební ráz.
  
Přírodní park je protkaný značenými cyklotrasami, naučnými stezkami (Graselova, 20. století, Vyznání, Textilní, stezka Senotín) a značenými zimními běžeckými trasami. Setkáte se zde nejen s historií (hrad Landštejn, kostel v Klášteře, Muzeum čs. opevnění, zaniklá středověká ves Pfaffenschlag) a technickými památkami (úzkorozchodná trať, po které jezdí motoráček, v létě parní vlak), ale také s klidnými lesními pěšinkami s vůní hub a borůvek, tajuplnými skalisky a viklany, s lesními rybníčky a nádhernými scenériemi. Vidět můžete mnoho ohrožených a chráněných druhů rostlin a živočichů (jalovec obecný, plavuník, plž vrásenka pomezní, tesařík, skokan krátkonohý a ostronosý, zmije obecná, ještěrka živorodá, čečetka zimní, ořešník kropenatý, vydra říční a další).
  
Absence těžšího průmyslu, řidší osídlení a donedávna nepřístupné hraniční pásmo umožnilo zachovat jedinečnost a čistotu zdejší krajiny. Celé území je malebným kouskem téměř nenarušené krajiny velice přitažlivé pro všechny formy rekreace a cestovního ruchu. (cit: http://www.novabystrice.cz/priroda/prirodni-park-ceska-kanada)

Fotografem přírodních krás nejen České Kanady je fotograf Jiří TILLER.
 

Večer v České Kanadě

Večer v České Kanadě

Večer v České Kanadě. Foto: Karel Hrubý.